Home / Genç Girişimcilere 50 bin TL Hibe Kredi / 2017 Genç Girişimcilere 50 bin TL Hibe Kredi – 100 bin TL Faizsiz Kredi

2017 Genç Girişimcilere 50 bin TL Hibe Kredi – 100 bin TL Faizsiz Kredi

1 Kasım 2015 seçimleri için partiler pek çok vaatler verdi. Bu vaatler arasında en dikkat çekicilerden bir tanesi Adalet ve Kalkınma Partisinin Genç Girişimciler için 50 bin TL Hibe Kredi oldu. AK parti 7 Haziran seçimlerinde özellikle gençlerden aldığı oy oranı düşük kalınca yeni yapılacak olan 1 Kasım seçiminde gençlere özel önem veren AK Partinin en dikkat çekici vaatleri Genç Girişimciye 50.000 TL Hibe Kredi ve 100.000 TL Faizsiz Kredi oldu.

Gençler girişimciler için verilmekte olan 50 Bin TL Hibe Kredi için KOSGEB’e başvurmak gerekmektedir. KOSGEB Girişimcilik Destek Programı çerçevesinde gençlere 50 Bin TL Hibe Kredi kullandırma yetkisine sahiptir. KOSGEB genç girişimcilere vereceği krediler için belirli şartlar aramaktadır. Bunlardan en önemlisi hibe kredi isteyen gençlerin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sertifikasına sahip olmasıdır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ile KOSGEB ülkede girişimcilik kültürü oluşmasını, iş kurma ve yürütme konusunda bilgi sahibi olunmasını ve kendi iş fikirlerine uygun iş planı hazırlaya bilmelerini hedeflemektedir.

Özellikle KOSGEB hibeleri için pek çok şikayet gelmekte ve gerçekten destek alması gereken kişilerin faydalandırılmadığı sadece belirli kesimlere destek verildiği belirtilmekteydi. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası KOSGEB’de FETÖ temizliği yapılmış ve kurumun gerek merkez gerekse il müdürlüklerinde yeni görevlendirmeler yapılmıştır. 2017 yılından itibaren KOSGEB’in gerçekten hak edenlere hibe ve destek kredilerini sağlaması beklenilmektedir. Bundan dolayı önceden başvurup red edilenler tekrar şanslarını denemelidirler.

Bu krediye başvurabilmek için öncelikle KOSGEB, İşkur veya Üniversitelerin açmış olduğu “Uygulamalı Girişimcilik” eğitimlerini almış olması gerekmektedir. Ayrıca üniversitelerde bu dersi alan genç girişimciler bu eğitimden muaf tutulmaktadır. Ayrıca İŞGEM(İş Geliştirme Merkezi)‘de yer alan işletmelerin bu sertifikayı almalarına gerek yoktur.
Girişimcilik Destek Programından Faydalanabilme Koşulları

 • Bu destekten Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alan veya İŞGEM’de işletmesi bulunanlar faydalanabilir,
 • Başvuru sahibinin başvuracağı faaliyet alanında son 1 yıl içerisinde işletmesinin bulunmaması ayrıca tüzel kişi şeklinde kurulmuş bir işletmede %50 den fazla payının olmaması gerekir.
 • Girişimci destek süreci boyunca (kredinin ödenmesi sürecinde) başka bir işletmede sigortalı olarak çalışmaması gerekir.
 • Başvuru sahibi girişimci bu destek programından sadece 1 defa faydalanabilir. Ayrıca ortaklı işletmelerde işletme sadece 1 defa faydalanabilir. Yani her ortak ayrı ayrı bu destekten faydalanamayacaktır.
 • 50 Bin TL Hibe Desteğinden faydalanmak isteyen girişimci işletmenin kurucu ortağı olmalı ve en az %30 ortaklık payısa sahip olması gerekir.
 • Destek başvurusu 3 kes red edilen girişimci veya kabul edilip 3 kez süreç içerisinde taahhütname vereyen girişimci son başvuru tarihinden itibaren 5 sene boyunca destek programına başvuramaz.
 • Destek başvurusu red edilen girişimci aynı başvuru için başka birime başvuramaz.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi veren iller ve tarihleri için tıklayınız.
“Küçük İşler Büyük Fırsatlar” yazı dizimiz ile çok küçük sermaye kurulabilecek iş fikirleri için tıklayınız.

Bu eğitimler 70 saat olmakta ve 24 saati atölye eğitiminden oluşmaktadır. Eğitimler ücretsiz olup ayrıca bazı kurslarda kursiyerlere her gün için belli bir miktar ücret ödenmektedir. Yani hem eğimini ücretsiz alıyorsunuz, hem bu süre zarfından bir miktar maaş alıyorsunuz. Ayrıca bu eğitim sonunda Hibe Krediden faydalanma şansını kazanıyorsunuz.

Genç Girişimciler İçin 50 Bin TL Hibe Kredi Başvuru Süreçleri

 • Girşimci öncelikle www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ linki üzerinden Girişimci Destek Programı Başvuru Formunu doldurmaları gerekir. Bu formu doldururken çok dikkatli olun ve gerçek bilgileri vermeye çalışın. Formda iş fikrinizden, bu işletme için sizin koyacağınız sermayeye, üreteceğiniz ürünü kimlere satacağınıza, ürününüzün veya işletmenizin tanıtımı için hangi yolları (reklam) deneyeceğinizi, kaç personel çalıştıracağınızı ve kaç yıl içerisinde kâra geçebileceğinize dair sorular sorulmaktadır. Bu formu doldururken düzgün, sağlam ve ayağı yere basan şekilde hedeflerinizi anlatın. Uçuk kaçık vaadlerden kaçının.
 • Başvurunuz mevzuaata uygunluk, bilgi belge ve şekil yönünden ön değerlendirmeye tutulur. Başvurunuz bu aşamada kabul, red veya revizyon(düzeltme) istenebilir. Revizyon istenen başvurular zamanında düzenlenmezse red edilmiş sayılır.
 • Başvurusu kabul edilen Genç Girişimciler Kurul Kararı bildirilmesinden sonra 90 gün içerisinde işletmesini kurmak ve KOSGEB veritabanına kaydolmak zorundadır.
 • Kabul edilen ve işletmesini kuran işletmeler 90 gün içerisinde  Yeni Girişimci Desteği Başvuru Formu ve eki belgeleri ile birlikte Yeni Girişimci Desteği Taahhütnamesi vermesi gerekmektedir. Yeni Girişimci Desteği Taahhütnamesi vermeyen işletmelerin başvurusu red edilmiş sayılmaktadır.
 • Taahhütnamenin verildiği tarih desteğin başlangıç tarihi olarak kabul edilir ve girişimci 2 yıl boyunca KOSGEB tarafından desteklenecektir.  Ayrıca kursiyer kurduğu işletmenin kurucu ortağı olmalı ve en az %30 oranında hisseye sahip olmalıdır. Ayrıca işletme kurulmasının üzerinden 2 sene geçmemiş olması gereklidir bu Hibe Krediden faydalanmak için.

Genç Girişimciler İçin Hibe Krediye başvurmak için  KOSGEB  internet sitesinden “Veri Tabanı”na kayıt olmalı, buradan başvuru kayıt belgeleri, iş planı ve gerekli belgelerle “KOSGEB Hizmet Müdürlükleri”ne başvuruda bulunması gerekir. Gerekli inceleme ve onaylardan sonra artık teşvik başvurusu hayata geçmeye hazır hale gelecektir.

Alınacak Hibe Desteği bir seferde ve nakit olarak ödenmeyecektir.
KOSGEB Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi imkanı sağlıyor. Ayrıntılar için tıklayınız.

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin ve tüm Hibe Kredi detaylarından anından haberdar olun.

Geri ödemesiz olarak verilen hibe destek şu şekilde ödenir;

 • İşletmenin kuruluş işlem giderleri için yani resmi işlemler için “İşletme Kuruluş Desteği” olarak üst sınırı 2 bin TL,
 • Kurulan işletmenin ihtiyacı olan her türlü malzeme (ofis, atölye malzemesi vb.) için “Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteği” olarak (12 ay içerisinde kullanılmalı) 18 bin TL,
 • Sabit giderler (elektrik, su, telefon doğalgaz, kira, personel net ücretleri vb.) için “İşletme Giderleri Desteği” için üst sınırı  ise 30 bin TL’dir. Bu para 24 için ayda en fazla 3.000 TL şeklinde ödenir.

50 Bin TL Hibe Kredisi Onaylanan Genç Girişimci Parasını Nasıl Alacak

Evet eğitiminizi tamamladınız başvurunuzu yaptınız ve kabul edildiniz. İşletmenizi kurup faaliyete hazır hale geldiniz. Peki KOSGEB 50 Bin TL Hibe Kredinizi ne zaman nasıl ödeyecek? İşte burada kafa karışıklıkları ve yanlış bilgiler bulunmaktadır. KOSGEB düşünüldüğü gibi size 50 Bin TL Hibe Krediyi peşin olarak vermemektedir. KOSGEB Girişimciye bu parayı belirli ödeme kalemlerine göre peyder pey ödemektedir. Özet olarak bu ödemeler;

 • İşletmenin kuruluş giderleri için (iş yeri açma ve ruhsat giderleri) 2.000 TL,
 • İşletmede kullanılacak makine, teçhizat, ofis donanımı ve yazılımı için 18.000 TL,
 • İş yeri kirası ve personel net ücretleri için 2 yıl içerisinde 30.000 TL destek sağlanacaktır. Bu kalem için aylık maksimum ödeme miktarı 5.000 TL‘dir.

Görüldüğü gibi KOSGEB size peşin olarak 50.000 TL ödememekte, yapacağınız harcamalarda destek sağlamaktadır. Bu ödemelerde genellikle siz malı veya hizmeti aldıktan sonra yapılmaktadır. Aslında bu yöntem Girişimcilik Destek Programı adı altında verilen desteğin adına tam olarak uymaktadır. Siz iş fikrinizi sunuyor ve destek istiyorsunuz. KOSGEB’de tamam sen bu işi yap ben seni destekleyeceğim diyor. Eğer siz bu işi yapabilecek imkanların hiç birine sahip değilseniz (sermaye, beceri gibi) KOSGEB size destek vermeyecektir.

Destek Tutarları:

50bin_hibe_destek

Hibe Kredi almak için iyi bir proje fikriniz olması gerekmektedir. Örnek proje fikirleri için bu makaleye bakınız. Eğer sizin proje fikriniz krediyi verecek olanların kapsamı alanına girmiyorsa projenizin hiç bir şansı olmayacaktır. Ayrıca Kalkınma Ajanslarının sağladıkları Hibe Krediler için uygun proje konuları için tıklayınız.

Yani Genç Girişimciler İçin 50 Bin TL Hibe Kredi nakit olarak bir seferde değilde, işletmenin ilk kuruluş masraflarını karşılamak üzere peyder pey ödenmektedir.

Adım Adım KOSGEB Hibe ve Faizsiz Kredi Nasıl Alınır Makalemiz için tıklayınız.

Evet 50 Bin TL ofis giderleri ve kuruluş için yeterli bir miktar ama makine teçhizat için yeterli değil gibi görülüyor. İşte bu noktada “Sabit Yatırım Desteği” fonu devreye giriyor. 100.000 TL faizsiz Kredi sanırım bunu kapsıyor.

Sabit Yatırım Desteği kurulmuş olan işletme için 24 ay içerisinde alınacak, 3 yaşını geçmeyecek faaliyetlerde kullanılmak üzere temin edilecek makine teçhizat için kullanılacak bir fondur. Bu kullanılan kredinin 2 yılı ödemesiz, sonraki 2 yılı 3’er aylık taksitlerle 8 eşit taksitte ödenecektir. Ayrıca bu kredi için bankaların isteyeceği teminatlarda (Kredi Garanti Fonu (KGF) sizin için kefil olabilmektedir. Yani devlet size hem hibe verecek, hem faizsiz kredi sağlayacak birde üstüne size kefil olacak. Gerçekten iş yapmak isteyen gençler için çok güzel bir fırsat. Tabi burada KOSGEB hibe ve kredi sağlayacağı işletmeler için farklı ve katma değeri yüksek olan projeleri öne çıkaracaktır. Örnek verecek olursak 50 tane halı yıkama işletmesinin bulunduğu yerde halı yıkama işine destek vermesi biraz zor görülmektedir. Ama o bölgede hiç bulunmayan bir iş ve fikir için bu imkanın sağlanması çok daha yüksek oranlıdır.

Şuan yeni açılmış bulunan Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık için IPARD II Hibe programını başlatmıştır. işletmelerin 15.000 ile 1.000.000 Euro arasında projelerine %50-70 arasında Hibe Desteği sağlayacak programın başvuru koşulları ve Rehberi için tıklayınız.

Bu hibe ve krediye başvurmadan önce iyi araştırma yapmalı ve mümkünse KOSGEB’ten bir ön bilgi almanız başvurunuzun başarısı için iyi olacaktır.

KOSGEB web sitesi için tıklayınız.

Diğer Hibe Kredi Makalelerimiz

Genç Çiftçilere 30.ooo TL Hibe Krediyi kimler alabilecek? Tıklayınız.
2016 Büyükbaş Hayvancılık Hibe Destekleri ile ilgili makalemiz için tıklayınız.
2016 Küçükbaş Hayvancılık Hibe Destekleri ile ilgili makalemiz için tıklayınız.
2016 Yılı Seracılık için verilecek Hibe, Destek ve Krediler için tıklayınız.
2016 Yılı Organik tarım için verilecek Hibe, Destek ve Krediler için tıklayınız.
2016 Yılı KOSGEB Hibe ve Destekleri için tıklayınız.
Evde makale yazarak ayda 500 TL ek gelir elde etmek.Tıklayınız.
50 TL ile Zengin Olmak. Web Sitesinden Para Kazanma makalemiz için tıklayınız.

About admin

Check Also

tkdk logo

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu) Destekleri ve Hibe Kredileri

Gelişmekte olan ve yarı gelişmiş ülkelerde kent ve kırsal alanlar arasında yaşam şartları açısından pek …