Home / Hibe Kredi / Ak Parti Seçim Vaatleri 2. Bölüm

Ak Parti Seçim Vaatleri 2. Bölüm

Gençlere Ücretsiz İnternet

Bu vaatte 1 Kasım seçimlerinde Ak Partinin gençleri kendisine çekmek için verdiği ilginç vaatlerden bir tanesiydi. Burada çok büyük ihtimalle GSM Operatörleri ile anlaşarak belirli bir süre için (1 yıl diye düşünüyoruz) kullandıkları hatlara ilave olarak bedava internet verecekler. Bu 1 GB veya 2 GB gibi bir paket olacak ve ücretini devlet karşılayacak ve muhtemelen 1 yıl dolunca bedava internet faturalarına yansıtılacaktır. Tabi tam detayları açıklanmadığı için bu sadece öngörümüzden ibarettir.

Annelere Doğum Yardımı

Bu seçim vaadi de aslında zaten yapılmakta olan bir destekti. AKP zaten 2015 yılı Mayıs ayından itibaren yeni doğum yapmış annelere doğum yardımı vermekteydi. 1. Çocuğa 300 TL, 2. çocuğa 400 TL ve 3. çocuğa 600 TL olan doğum yardımını yüz binlerce yeni doğum yapmış anne zaten aldılar. Bu yardım için aile ve sosyal Politika Bakanlığının il müdürlüklerine başvurarak “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi” doldurarak başvurmak gerekiyor.
Emekli Aylıklarına Yıllık 1200 TL Zam

AK Parti zaten 7 Haziran seçimlerinden önce emekli maaşlarına 100 TL zam yapmış ve Temmuz ayı ile birlikte emekliler bunu maaşlarında görmüşlerdi. 1 Kasım seçimlerine giderken CHP’nin emekliye 2 maaş ikramiye ve MHP nin 2 asgari ücret kadar ikramiye vaatlerine yıllık 1200 TL zam ile karşılık verdi. Aslında Adalet ve Kalkınma Partisi bu 2 zam oranıyla CHP ve MHP nin vaat ettiği ikramiye oranlarını direk maaş artışları ile emeklilere vermiş olacaktır.

Yemde ve Gübrede KDV Kaldırılacak

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu 1 Kasım seçimlerinde özel önem verdiği kırsal kesimdeki çiftçiler için bir diğer önemli vaadi Yem ve Gübre de bulunan KDV nin kaldırılması idi. Daha önce Yemde bulunan %8 KDV ve %18 olan gübredeki KDV oranı tamamen kaldırılacak. Bu yem ve gübredeki KDV oranlarının kaldırılması çiftçi kesimi için çok önemli bir adım olacak. Zaten uzun yıllardır çiftçi birlikleri ve sendikaları bunu dile getiriyorlardı. Özellikle çiftçinin bol miktarda kullanmak zorunda kaldığı gübrede bir anda %18 lik indirim çiftçinin daha karlı üretim yapmasına sebep olacaktır. Bu indirimleri et, süt ve tarım ürünlerinin bir miktar düşmesine de sebep olacağından halkın tüm kesimi bu KDV indiriminden faydalanacak gibi görülüyor.

Polislerin Ek Göstergesi 2.200’den 3000’e Çıkartılacak Hizmet Tazminatı %25 Arttırılacak
AK Parti Polislere vaat ettiği Ek Gösterge artışı ile özellikle emekli olan ve olacak olan polisleri daha çok ilgilendiriyor. Bu artışlar ile polislerin hem emekli maaşları hem de emekli ikramiyeleri artacaktır. Bu artışla birlikte emekli polis maaşları 1950 TL ikramiyelerinin de 59.300 ye yükselmesi bekleniyor. Ayrıca Hizmet Tazminatına yapılacak %25 lik zam ile de maaşların 500 TL civarı artması bekleniyor. Özellikle toplumsal olaylarda ve terörle mücadelede etkin ve başarılı bir rol üstlenen Polis Teşkilatı bu artışlarla AKP tarafından ödüllendirilmiş oluyor.

Gençlerin Genel Sağlık Sigortası Borçları Silinecek

Aslında seçimin en ilginç vaatlerinden birisiyle AK Partinin gençler için Genel Sağlık Borçlarının Silinmesi. Zaten bu sistemi ve borcu getiren AK Parti idi. Bu borçları yine kendisi bir seçim vaadi olarak tekrardan kaldıracağını söyledi. Yani kendisi getirdi kendisi sildi 🙂

Ev Almak İsteyenlere %15 Devlet Katkısı

Bu vaatte seçimlerden önce AK Parti tarafından gündeme getirilmişti. Yeni ve ilk defa ev almak isteyenler bakalarda bunun için bir hesap açacaklar ve  5 yıl boyunca birim yapacaklar. Burada alacakları evin %25 lik peşinatını biriktiren tüketici ev alırken %15 devlet desteğinden faydalanacak. Bu destek 50.000 TL lik ev için 7.500 TL, 100.000 TL lik ev için 15.000 TL destek sağlayacak. Burada en önemli kriter ilk evini alacak için 5 yıl birikim yapmasıdır. AK Parti böylece hem gençlerin birikim yapmasını sağlamayı hemde son dönemlerde duraksayan inşaat sektörünü harekete geçirmeyi hedeflemektedir.

İlk Kez İşe Girecek Gençler İçin Devlet Desteği Verilecek

Ak Partinin pek çok vaadi gibi ilk kez işe gireceklere verilecek devlet desteği de zaten daha önce KOSGEB tarafından uygulanmakta idi. fakat şimdi bunun kapsamı daha da genişletilecek. Daha önce KOSGEB tarafından sadece belirli sektör ve bölgelerde uygulanan destek artık daha geniş bir alana yayılacak. Özel sektörde işe başlayacak olan çalışanın pek çok gideri (SGK, vergi, tazminat gibi) devlet tarafından belirli süre için karşılanacak. Tabi bundan faydalanmak isteyen gençlerin öncelikli olarak KOSGEB’in açmış olduğu meslek edinme kurslarını tamamlamaları gerekmektedir. Gençler bu kurslara devam ederken ayrıca belirli oranlarda harcırahta almaktadırlar. Yani KOSGEB hem eğitim verirken size maaş ödeyecek, hem de size iş imkanı sağlayan işletmeyi sizin adınıza destekleyerek maaşınızın bir kısmını ödeyecektir. Bununla ilgili KOSGEB in açmış olduğu meslek edinme kurslarını yakından takip etmeniz gerekmektedir.

AK Parti Seçim Vaatlerinin 1. Bölümü için tıklayınız.

About admin

Check Also

tkdk logo

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu) Destekleri ve Hibe Kredileri

Gelişmekte olan ve yarı gelişmiş ülkelerde kent ve kırsal alanlar arasında yaşam şartları açısından pek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir