Home / Genç Girişimcilere 50 bin TL Hibe Kredi / 2016 Organik Tarım Hibe Destek ve Kredileri

2016 Organik Tarım Hibe Destek ve Kredileri

2016 yılında organik tarım ürünleri üretimi yapan çiftçilerimiz pek çok kredi, hibe ve desteklerden faydalanabileceklerdir. Adalet ve Kalkınma Partisi Hükumetleri döneminde özel önem verilen organik tarım üzerine hem devlet hem de özel bankaların pek çok destek ve kredisi bulunmaktadır. 2016 yılında da devam edecek olan bu destek ve kredileri inceleyelim.

Organik Tarım Nedir?

Organik tarım son yıllarda yaygınlaşan endüstriyel üretim şekillerini yasaklayan, tarımsal ilaç, kimyasal suni gübre, hormon ve antibiyotik kullanılmadan ve geleneksel usullerle tamamen doğal olarak sağlıklı ürün üretim yöntemlerinin adıdır. Organik tarımda üretimin her aşaması kontrol altındadır. Eğer tek bir alanda bu şartları yerine getirmezseniz organik tarım sertifikanız iptal edilecek ve ürününüz artık organik sayılmayacaktır. Organik Tarım yapabilmek için her şeyden önce üretim yapacağınız alanında buna uygun olması gereklidir. Endüstriyel tarım alanlarına yakın veya ana yol kavşak bölgelerde organik tarım yapılmasına izin verilmemektedir.
Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık için %50-70 oranında Hibe veren IPARD II Programı için tıklayınız.

Organik Tarım İçin Ne Yapmam Lazım

Organik Tarım ile ilgili alınacak kredi hibe ve desteklerde ilk ön koşul organik tarım ürünü sertifikası veren kuruluşlara kayıt yaptırmanız gerekmekte ve üretiminizin her adımının denetlenmesi gerekmektedir. Eğer gerekli şartları sağladıysanız size organik tarım ürünü sertifikası verilecektir. Tabi birde bunun için çiftçi kayıt sistemine dahil olmanız gereklidir. Şunu sakın unutmayın alacağınız bu sertifika sürekli değildir. Üretimin bir alanında yapacağınız yanlış sertifikanızın iptal olmasına sebep olacaktır. Bölgenizde organik tarım ile ilgili yetkili kuruluşları öğrenmek ve detaylı bilgi almak için il/ilçe tarım müdürlüklerini ziyaret ediniz.

Organik Tarım Hibe Destek ve Kredileri

Çiftçilik ve hayvancılık sektörümüzün en çok desteklenen alanlarından bir tanesi organik tarımdır. Organik Tarım ile ilgili pek çok hibe, kredi ve destekleme programı bulunmaktadır. Öncelikli olarak hibe desteği veren programlara göz atalım.
2016 yılı için Organik Tarım Alanında verilecek Hibe Programlarından en dikkat çekici olanı AK Parti seçim vaatlerinden de olan Genç Girişimcilere 50 Bin TL Hibe ve Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe programlarıdır. Bu kredileri verecek olan kurum KOSGEB’tir. KOSGEB bu kredileri vermek için öncelikle girişimcilerin Girişimcilik Destek Programlarına katılıp eğitim almasını ön koşul olarak koymaktadır. Eğer bu eğitimleri aldıysanız artık sizde hibe geri ödemesiz kredilere başvurabilirsiniz. KOSGEB hibe kredilerine başvurmak için izlenilmesi gereken adımlar var. KOSGEB desteklerinden faydalanmak için gerekli işlemleri adım adım anlattığımız makalemizi lütfen okuyunuz.

Genç Girişimcilere 50.ooo TL Hibe Krediyi kimler alabilecek? Tıklayınız.
Genç Çiftçilere 30.ooo TL Hibe Krediyi kimler alabilecek? Tıklayınız.
2016 Büyükbaş Hayvancılık Hibe Destekleri ile ilgili makalemiz için tıklayınız.
2016 Küçükbaş Hayvancılık Hibe Destekleri ile ilgili makalemiz için tıklayınız.
2016 Yılı KOSGEB Hibe ve Destekleri için tıklayınız.
Evde makale yazarak ayda 500 TL ek gelir elde etmek.Tıklayınız.

Ziraat Bankası Faiz İndirimli Organik Tarım Kredisi

Ziraat Bankası 2016 yılında da Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisinden faydalanarak %50  faiz indirimli kredi kullanabilirsiniz. Zaten tarımsal alanda düşük faizli kredi sağlayan Ziraat Bankası bu kredi seçeneği ile de mevcut faizin %50 sini kendisi üstleniyor ve çiftçinin faiz yükünü düşürüyor.

Ziraat Bankasının bu kredisinden faydalanabilmek için mutlaka organik tarım ürünü ürettiğinize dair yetkili kuruluştan sertifikanız bulunması gerekmektedir. Bu sertifika ile Ziraat Bankası Şubelerine başvurduğunuz zaman Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisinden faydalanarak düşük faizli kredi çekebilir ve organik tarım ürünü üretiminizi  arttırabilir, yeni pazarlara açılabilirsiniz.

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin ve tüm Hibe Kredi detaylarından anından haberdar olun.

Ev Hanımları için Mikro Kredi – 1000 TL – 15.000 TL arası Mikro Kredi makalemiz için tıklayınız.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Hibe ve Destekleri

Organik üretim ile ilgili destek sağlayacağınız bir kurumda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumudur. TKDK amaç olarak çiftçilerin köylerinde kalmasını desteklemek ve onların gelirlerinin arttırılmasını sağlamaktır. Eğer organik üretim sertifikasına sahipseniz TKDK desteklerine başvurabilirsiniz. Bu kurum yapağınız yatırımın %50 – %65 oranları arasında hibe desteği sağlamaktadır.

Finansbank Organik Tarım Kredisi

Organik Tarım Kredisi sunan özel bankalardan bir tanesi Finansbank‘tır. Finansbank organik tarım sertifikasyon belgesi ve çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçilere uygun faiz koşullarında 24 aya kadar ve üretimin %85’ini kapsayacak oranda kredi imkanı sunmaktadır. Ayrıca Finansbank‘tan kullandığınız kredinin geri ödemesini de isteğinize göre 1/3/6/12 ay periyotlarında ödeyebilirsiniz. Bu krediler hakkından detaylı bilgi almak için Finansbank Şubelerinin tarım kredileri bölümüne başvurmanız gerekmektedir.

Şekerbank Organik Tarım Kredisi

Organik Tarım için uygun koşullarda kredi sağlayan özel bankalarımızdan biri de Şekerbank’tır. Şekerbank özellikle 60 aya kadar vade sağlayarak üreticinin geri ödeme imkanını arttırmaktadır. Şekerbank organik tarım kredisi ile yatırım tutarınızın %75’i kadar kredi kullanabilirsiniz. Şekerbank’ta organik tarım kredisi için ilk şart olarak ÇKS ve Organik Üretim Sertifikası sahibi olmanızı istemektedir. Ayrıca Şekerbank örtü altı üretiminde 2 yıl tecrübenizin olmasını da istemektedir.

TEB Organik Tarım Kredisi

TEB organik tarım kredisi sağlayan başka bir özel bankamızdır. TEB organik tarım kredisi 12 ay vadelidir ve ana para ve faiz ödemesi 12 ayın sonunda yapılmaktadır. Yani TEB size krediyi sağlıyor ve ürününüzün üretimini destekliyor. Geri ödemeyi ise ürününüzü sattıktan sonra yapmanızı sağlıyor. TEB Organik Tarım Kredisi de yine ÇKS ve Organik Tarım Sertifikasını şart koşmaktadır.

Diğer Destek Sağlayan Kurumlar

Organik tarımla eğer mikro düzeyde uğraşmak istiyorsanız ve özellikle de kadınsanız kaymakamlık, valilik ve il/ilçe tarım müdürlükleri de size destek olacaklardır. Siz üretim yapacağınız alanı ayarlayıp organik tarım üretim sertifikanızı da aldıysanız size destek sağlayacak mutlaka bir kurum bulacaksınızdır. Bulunduğunuz bölgenin tarım müdürlüklerine giderek ilk adımı atabilir ve detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Ev Hanımları için Mikro Kredi – 1000 TL – 15.000 TL arası Mikro Kredi makalemiz için tıklayınız.

About admin

Check Also

tkdk ipard 2 nedir

TKDK IPARD 2 Hibe Kredisi – Tarımsal İşletmelere %50 – %70 Hibe Kredi Desteği

IPARD 2 Nedir? IPARD, Avrupa Birliği tarafından, aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacı …

5 comments

 1. Devlet destekli kredi veren bankalar varmı.

 2. Devlet destekli tarım kredisi 2016

 3. Organik arıcılık hakıknda gerekli ve detaylı bilgi ve eğitim için bizlere başvurabilirsiniz.

 4. DEVLET DESTEKLERİNDEN FAYDALANMAK VE BİLGİ ALMAK İÇİN 0530 064 03 35 NUMARADAN ULAŞIM SAĞLIYABİLİRSİNİZ
  ( HAYVAN DESTEĞİ , YENİ GİRİŞİMCİ DESTEKLERİ , MEVCUT İŞLETME DESTEĞİ , SERACILIK DESTEĞİ , PROJE YAZILIMI )
  KOBİ KALKINMA YETKİLİSİ NİLAY

 5. Böyle güzel, bilgilendirici yayınlarınız için teşekkür eder, Çalışmalarınızda başarılar dileriz.
  Grubumuz Firmalarından;
  Aytekin Sera Sistemleri, http://www.aytekinsera.com sera oluğu, galvanizli sera boruları, bağlantı ekipmanları gibi sera kurulumu için gerekli olan tüm sera malzemeleri üretim ve satışını yapmaktadır.
  Yine grubumuz firmalarından http://www.aysproje.com anahtar teslim modern sera projeleri alanında faaliyet göstermekte, yurt içinde ve yurt dışında topraksız tarım sera sistemleri alanında üreticilerimize hizmet vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir