Home / Genç Girişimcilere 50 bin TL Hibe Kredi / 2016 Seracılık Hibe Destek ve Faizsiz Krediler

2016 Seracılık Hibe Destek ve Faizsiz Krediler

Sera ve örtü altı sebze ve meyve üretimi düşünen çiftçilerimiz için 2016 yılı iyi bir fırsat olacaktır. Seracılık faaliyetleri için başta Tarım ve Köy İşleri bakanlığı olmak üzere, KOSGEB, Tarımda Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Ziraat Bankası ve Finansbank özel bankalar pek çok hibe, destek, faizsiz veya düşük faizli kredi vermektedir.

Seracılık Nedir?

Sera iklim koşullarının üretime elverişli olmadığı özellikle geç sonbahar, kış ve erken ilkbahar dönemlerinde naylon veya cam ile muhafaza altına alınmış kapalı mekanlarda gerekirse içeriden ısıtma tertibatı kurularak sebze ve meyve üretimine uygun sıcaklığın sağlanması ile yapılan üretim şeklidir. Seralarda özellikle yaz sebzesi olan domates, salatalık, patlıcan, kabak ve biber gibi ürünler başta olmak üzere hemen hemen her tür sebze ve meyve yetiştirilebilmektedir. Son dönemlerde ülkemiz seralarında turfanda fiyatı çok yüksek olan yeşil erik ve tropikal iklim isteyen muz üretimi hızla artmıştır. Narenciye üretimi için kurulan seralarda mevcuttur.
Seralara Faiz İndirimli Ziraat Bankası 100.000 TL Modernizasyon Kredisi makalemiz için tıklayınız.

Seracılığın Faydaları Nelerdir?

 • Seralarla ısı kontrolü büyük ölçüde çiftçinin kontrolünde olmasından dolayı istenilen kalitede üretim elde edilebilir.
 • Birim alanda alınan ürün miktarı açık üretime göre çok yüksektir.
 • Üretim için gereken dış etkenler büyük ölçüde üreticinin kontrolünde olduğu için sürprizlerle karşılaşma olasılığı düşüktür ve pazarın istediği özellikle üretim yapabilme oranı yüksektir.
 • Birim alanda çalıştırılan iş gücü oranı yüksektir, bu yüzden istihdam sağlamada önemli rol oynar.

Genç Girişimcilere 50.ooo TL Hibe Krediyi kimler alabilecek? Tıklayınız.
Genç Çiftçilere 30.ooo TL Hibe Krediyi kimler alabilecek? Tıklayınız.
2016 Büyükbaş Hayvancılık Hibe Destekleri ile ilgili makalemiz için tıklayınız.
2016 Küçükbaş Hayvancılık Hibe Destekleri ile ilgili makalemiz için tıklayınız.
2016 Yılı Organik tarım için verilecek Hibe, Destek ve Krediler için tıklayınız.
2016 Yılı KOSGEB Hibe ve Destekleri için tıklayınız.
Evde makale yazarak ayda 500 TL ek gelir elde etmek.Tıklayınız.

Sera Kurmak İsteyenlere veya Serasını Geliştirmek İsteyenlere Kredi İmkanları

2016 yılında pek çok kurum ve özel banka seracılık için çok cazip imkanlar sağlamaktadır. Bunların en başında 1 Kasım seçimleri  öncesinde AK Partinin seçim meydanlarında ve seçim bildirgesinde vermiş olduğu vaatler geliyor. AKP seçimlerden galip gelmesi halinde özellikle genç girişimcilere yönelik  Hibe ve faizsiz krediler vereceğini vaat etti. AKP’nin Genç Girişimcilere 50 Bin TL Hibe ve 100 Bin TL Faizsiz Kredi ile Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe ve 70 Bin TL Faizsiz Kredi vereceğini vaat etmesi 1 Kasım seçimleri öncesinde gençler arasında büyük heyecan oluşturdu. Bu kredilere seracılık faaliyetleri içinde yani örtü altında üretim yapmak için de başvurulabilmektedir.

2016 Ziraat Bankası Hayvancılık Kredileri detaylı bilgi için tıklayınız.

Meydanlarda verilen bu vaatleri gerçekleştirecek kurum KOSGEB’dir. KOSGEB daha öncede buna benzer kredileri vatandaşlarımıza sunmuştur. Özellikle Kadın Çiftçiye 30 Bin TL Hibe 70 Bin TL faizsiz kredi bunlardan en önemlisi idi ve genç çiftçilere verilecek kredi paketine bire bir benzemektedir. KOSGEB hibe ve faizsiz kredilerinde faydalanabilmek için mutlaka Girişimcilik Destek Programlarına katılıp eğitim almanız gerekmektedir.
Uygulamalı Girişimcilik Eğitim veren iller ve tarihleri için tıklayınız.
Bu eğitimi tamamladıktan sonra ancak KOSGEB hibe ve faizsiz kredi desteklerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu eğitimi aldıktan sonra izlenmesi gereken pek çok adım vardır. KOSGEB Hibe ve Desteklerinden nasıl faydalanılacağını adım adım açıkladığımız makalemiz için tıklayınız.

Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık için %50-70 oranında Hibe veren IPARD II Programı için tıklayınız.

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin ve tüm Hibe Kredi detaylarından anından haberdar olun.
Ev Hanımları için Mikro Kredi – 1000 TL – 15.000 TL arası Mikro Kredi makalemiz için tıklayınız.

Kalkınma Ajanslarının Seracılık İçin Hibe Destekleri

Ülkemizde 26 adet bulunan Kalkınma Ajansları tarımın her alanında olduğu gibi seracılık içinde hibe ve destekleri mevcuttur. Kalkınma Ajanslarının bu kredilerinden faydalanabilmek için mutlaka bir iş planına ve projeye sahip olmanız gerekmektedir. Seracılık üzerine kuracağınız bir proje ile ajanslara başvurup kredi alabilmeniz mümkündür. Ülkemizdeki tüm kalkınma ajansı iletişim ve adres bilgileri için tıklayınız.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Seracılık için Hibe ve Destekleri

Özellikle kırsal kesime hibe ve destek imkanı sağlayan en önemli kuruluşlardan bir tanesi TKDK’dir. Kurumun amacı kırsal kesimde yaşayan yöre insanlarını destekleyerek ekonomik imkanlarını geliştirmek ve şehirlere göç etmelerinin önüne geçmektir. TKDK özellikle kırsalda üretilen ürünlerin kalitesinin arttırılması ve yerinde işlenerek piyasaya sunulmasını amaçlamaktadır. Seracılık faaliyetleri de ürün kalitesinin arttırılmasında önemli bir yere sahip olduğundan kurumun desteklerine uygundur. Sizde hazırlayacağınız sera projesi ile kurumdan destek alabilirsiniz.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Destekleri

Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında, örtü altında üretim yapmakta olan çiftçilere verilmek üzere Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatiflerince %25- % 50 arasında  indirim yapılmak suretiyle kredi kullandırılabilmektedir.

Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi projesi çerçevesinde, alternatif enerji kaynakları (Jeotermal, Güneş enerjisi) kullanılarak yapılan sera projelerine belirli bir üst limite kadar %50 hibe desteği sağlanabilmektedir.

Valilik ve Kaymakamlıkların Kullandırdığı Mikro Krediler

Özellikle kadın çiftçilere daha çok verilen mikro krediler özellikle küçük seralar için iyi bir seçenektir. Eğer sizde ilk kez örtü altından üretim yapacaksanız bu krediden faydalanarak çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Bu kredi paketi genelde çok küçük yani 1 dekar altında üretim yapmak isteyen girişimciler için uygundur. Mikro kredi geri ödemesi sizin isteğinize göre yapılmaktadır. İsterseniz günlük isterseniz aylık olarak geri ödeme yapabilirsiniz. Mikro Kredi için özellikle Kaymakamlıklardan bilgi alabilirsiniz.

Seracılık İçin Özel Bankaların Kredi Seçenekleri

Tüm tarım grubunda olduğu gibi Seracılık faaliyetlerinde de en büyük desteği veren banka Ziraat Bankası’dır. Bunun dışında Finansbank, Yapı Kredi Bankası, TEB, Deniz Bank ve Garanti Bankasının da seracılık için uygun kredi imkanları bulunmaktadır. Bankaları ziyaret ederek konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

About admin

Check Also

tkdk logo

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu) Destekleri ve Hibe Kredileri

Gelişmekte olan ve yarı gelişmiş ülkelerde kent ve kırsal alanlar arasında yaşam şartları açısından pek …

12 comments

 1. Selam biz Nevşehir de 1500 metrekare sera yapmaktayız yarısını bitirdik ama kalan yarısını bitirmek için hibe veya krediye ihtiyaç vardır bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

 2. Devlet destekli sera kredisinden yararlanmak istiyorum. nasıl yararlanabilirim.

 3. DEVLET DESTEKLERİNDEN FAYDALANMAK VE BİLGİ ALMAK İÇİN 0530 064 03 35 NUMARADAN ULAŞIM SAĞLIYABİLİRSİNİZ
  ( HAYVAN DESTEĞİ , YENİ GİRİŞİMCİ DESTEKLERİ , MEVCUT İŞLETME DESTEĞİ , SERACILIK DESTEĞİ , PROJE YAZILIMI )
  KOBİ KALKINMA YETKİLİSİ NİLAY

 4. Merhabalar. Ben sera kurmak istiyorum. Devletin bu konuda bazı imkanlar sağladığını duydum. Faizsiz kredi ya da belli bi miktarı hibe diğer kısmı ödemeli kredi imkanları olduğunu duydum. Benim bu konuda danışabileceğim birisi olursa çok memnun olurum

 5. Böyle güzel, bilgilendirici yayınlarınız için teşekkür eder, Çalışmalarınızda başarılar dileriz.
  Grubumuz Firmalarından;
  Aytekin Sera Sistemleri, http://www.aytekinsera.com sera oluğu, galvanizli sera boruları, bağlantı ekipmanları gibi sera kurulumu için gerekli olan tüm sera malzemeleri üretim ve satışını yapmaktadır.
  Yine grubumuz firmalarından http://www.aysproje.com anahtar teslim modern sera projeleri alanında faaliyet göstermekte, yurt içinde ve yurt dışında topraksız tarım sera sistemleri alanında üreticilerimize hizmet vermektedir.

  • meraba kardes ben 1206 metre kareye sera kurmak istiyorum anahtar teslimi bana kac liraya maliyati olur bilgi verirseniz sevinirim

 6. yaklaşık 250 metre kare topraksız kıvırcık yetiştirmek için sera kurmak istiyorum. yaklaşık 50 bin 60 bin lra tutuyor. hibe veya kredilerden nasıl yararlanabilirim.

 7. 3 adet sorum olacak ilgililere
  1-seranın yarısını önce benim kurmam mı gerekiyor?
  2-yarısını kurdum devlet desteklerinden hiçbirini alamadım yarısı öle mi kalıcak?
  3-devlet desteği önce çıksa sonra kursam olmuyor mu ?

 8. Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler icin tesekür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir