Home / Genç Girişimcilere 50 bin TL Hibe Kredi / Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Başvurularının Değerlendirilmesi ve Sonuçların Açıklanması

Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Başvurularının Değerlendirilmesi ve Sonuçların Açıklanması

1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra özellikle gençlerin en büyük beklentisi haline gelen Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi başvurularını yapanlar şimdi büyük bir heyecanla sonuçların açıklanmasını bekliyor. Kapsamı 20.000 nüfusun altındaki kırsal kesimde yaşayanları kapsayacak şekilde daraltılan proje başvurularında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının açıkladığı verilere göre ilk 20 gün içerisinde internetten ön başvuru yapanların sayısı 370 bin, evraklarını hazırlayıp il/ilçe komisyonlarına teslim edenlerin sayısı ise 135 bine ulaşmış durumdadır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik projenin 3 yıllık bir süreci kapsayacağını belirterek 2016 yılı için ayrılan bütçenin 450 Milyon TL olduğunu belirtti. Bu açıklamadan önümüzdeki yıllar için tekrar başvuru açılabileceğini anlıyoruz.
Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe kredi Başvuruları Başladı. Adım Adım Başvuru İşlemleri için tıklayınız.
2016 Ziraat Bankası Hayvancılık Kredileri ile ilgili makalemiz içintıklayınız.

Yapılan başvuruların büyük çoğunluğunu hayvansal üretim projeleri oluşturmaktadır. Yaklaşık 370 bin ön başvurunun 364 bini hayvansal üretime, 5.700 başvuru ise bitkisel üretime ait. Buda başvuruların %98.5’inin hayvansal üretime ait olduğunu gösteriyor. Bize göre bitkisel üretime yapılan başvuruların az sayıda kalma sebebi gençlerin kendilerine ait tarım arazisine sahip olmamaları ve bu arazileri kiralama gücüne henüz erişmemiş olmalarından kaynaklıdır.

Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Proje Başvurularının Değerlendirilmesi

Gençler Çiftçiler yaptıkları başvurulardan sonra büyük bir heyecanla sonuçların açıklanmasını beklemektedirler. Proje değerlendirilmesi ve kazananların asil/yedek olarak açıklanması il/ilçe müdürlüklerinde kurulan proje yürütme ekipleri tarafından yapılmaktadır.

Başvurular öncelikle başvuru sahibinin başvuru niteliklerine sahip olup olmadığına göre incelenir. (Başvuru sahibinin 20 Bin nüfusun altındaki bir yerleşim yerinde ikamet etmesi, sigortalı çalışıyor olmaması, örgün eğitime devam etmiyor olması, 18-40 yaş arasında olması gibi. Bakınız Başvuru Rehberi Tam Metni)Eğer başvuru sahibi uygun niteliklere sahip ise başvuruda verilen evrakların doğruluğuna ve uygunluğuna bakılacaktır.

Uygun projeler ise puanlanarak sıralama oluşturulacaktır. Bu puanlamada bazı kesimlere pozitif ayrımcılık yapılacaktır. Bakanlıktan yapılan ilk duyurularda Şehit yakınları, gaziler, engelli vatandaşlar ve kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanacağı belirtilmişti.

Ayrıca coğrafi işaretli olan ürünler ile yerli gen kaynağı olan ürünler ön plana çıkarılacaktır. Bu şekilde hayvancılık bölgelerine öncelik verilecektir.
İl/içe merkezlerine uzak köylerden başvuru yapanlar avantajlı sayılacaktır.

Ayrıca  projeye başvuranlarda, karı-koca veya aynı hanede ikamet eden kardeş-anne-baba olması durumlarında farklı konularda dahi olsa asil listeye giren veya puanı en yüksek olan tek bir proje değerlendirmeye alınacak ve diğerlerinin başvuruları geçersiz sayılacaktır. Bu durum aynı aileden birden fazla başvuru olabileceğini fakat içlerinden en yüksek puanı alanın değerlendirileceğini belirtmektedir. Yani aile içinden başvuranlar kendi aralarında da yarışacaktır.

Projelerin ön kontrolü 5 iş günü değerlendirilmesi ve kazananların ilan edilmesi ise ön kontrolden sonraki 10 iş günü içerisinde yapılacaktır.. 12 Mayıs tarihinde bitecek olan başvuruların ön kontrolü ve değerlendirilmesinin bitmesi ve kazanan Asil/yedek adayların ilan edilmesinin Haziran ayının ilk günlerinde yapılacağını düşünmekteyiz.

Proje değerlendirme komisyonunun bir başvuruyu reddetme ya da hibe vermeme kararı kesindir ve itiraz edilemez. (Bu komisyona itiraz edilemeyeceği anlamını taşır. Mahkeme yolu her zaman açıktır ve engellenemez.)

30 Bin TL Hibe Almaya Hak Kazananların Yapması Gerekenler

Eğer asil listede yer aldıysanız veya yedek listede yer alıp da komisyonca davet edildiyseniz artık sözleşme faslına geçmiş bulunmaktasınız. İl/ilçe müdürlüklerinde imzalayacağınız sözleşme ile 30 Bin TL Hibe Kredi almaya hak kazanmış oluyorsunuz.

Hibe sözleşmesi ve uygulama zamanı :

1) Genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu tarafından belirlenen ve nihai hale getirilen listelerde yer alan genç çiftçiler ile yapılacak hibe sözleşmesi aşağıdaki esaslar çerçevesinde gerçekleştirilir.
a) Hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazanan genç çiftçiler ile listelerin ilan edilme süresinden sonra beş iş günü içerisinde sözleşme imzalanır.
b) İmzalanan hibe sözleşmesi gereği genç çiftçiler, bitkisel üretim proje konularında sözleşme tarihinden itibaren en çok kırk gün, hayvansal üretim konulu projelerde ise en çok yüz yirmi gün içerisinde proje içeriğine esas alımları gerçekleştirir ve hibe ödeme talebine ilişkin müracaatını yapar.
c) Genç çiftçiler hayvansal üretim proje konuları kapsamında büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvan alımlarını TİGEM’ den temin edeceklerdir.
2) Hayvansal üretim ve bitkisel üretim proje konularının uygulama ve takip içeriği farklılık göstermesinden dolayı bu Rehber ekinde olan ve proje konularına göre hazırlanan sözleşmeler imzalanır.
3) Yukarıda belirlenen tarihlerin son gününün tatil gününe denk gelmesi halinde takip eden ilk işgünü mesai bitimine kadar geçerli olacak şekilde yapılır.
4) Proje sahibi, bu Rehber ve hibe sözleşmesi koşullarına uygun olarak hareket etmediği takdirde, il/ilçe müdürlüğü hibe sözleşmesini iptal eder.

30 Bin TL Hibe Kredi Almaya Hak Kazanan Genç Çiftçilerimizin yapması gereken işlemleri (hayvanların nasıl alınacağı, ödeme taleplerinin nasıl gerçekleştirileceği) detaylarıyla ilerleyen yazılarımızda sayfamızda açıklayacağız.

Bizi Facebook sayfamızdan takip ederek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Genç Girişimcilere 50.ooo TL Hibe Krediyi kimler alabilecek? Tıklayınız.
2016 Büyükbaş Hayvancılık Hibe Destekleri ile ilgili makalemiz için tıklayınız.
2016 Yılı Seracılık için verilecek Hibe, Destek ve Krediler için tıklayınız.
2016 Yılı Organik tarım için verilecek Hibe, Destek ve Krediler için tıklayınız.
2016 Yılı KOSGEB Hibe ve Destekleri için tıklayınız.
Evde makale yazarak ayda 500 TL ek gelir elde etmek.Tıklayınız.
50 TL ile Zengin Olmak. Web Sitesinden Para Kazanma makalemiz için tıklayınız.

About admin

Check Also

tkdk logo

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu) Destekleri ve Hibe Kredileri

Gelişmekte olan ve yarı gelişmiş ülkelerde kent ve kırsal alanlar arasında yaşam şartları açısından pek …

2 comments

  1. genç çiftçi hibe sonuçları açıklandı mi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir