Home / Genç Girişimcilere 50 bin TL Hibe Kredi / Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Projesinden Kredi Alan Mantar Yetiştiricisi
istiridye-mantari

Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Projesinden Kredi Alan Mantar Yetiştiricisi

Adalet ve Kalkınma Partisinin 1 Kasım 2015 seçimlerinde en çok ses getiren vaatlerinden bir tanesi olan Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi başvuruları sonucunda kazananlar belirlendi ve projeler yavaş yavaş hayata geçmeye başladı. Nisan 2016 tarihinde yapılan başvurulara özellikle kırsal kesimde yaşayan genç çiftçiler yoğun ilgi göstermiş ve projeye başvurmuşlardı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı web sitesi üzerinden ön başvuru ile başlayan süreç evrak teslimi ve komisyonların değerlendirmesi sonucunda neticelendirilmiş ve kazananlarla gerekli protokoller imzalanmıştı.

Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi projesinde kazananların projeleri hayata geçmeye başladı. Bu proje ile Genç Çiftçilerimizden pek çok başarı hikayesi de oluşmaya başladı. Bunlardan bir tanesi de Sinop’ta hibe almayı başaran Huriye – Ahmet Demiral çifti. Kayın mantarı olarak da bilinen İstiridye Mantarı yetiştiriciliği üzerine hazırladıkları proje bakanlık tarafından onaylanan ve 30 Bin TL Hibe Kredi almaya hak kazanan çift şimdi ayda 1 ton mantar üretmektedir.Bundan 2 yıl önce kendi ahırlarında amatör olarak üretmeye başladıkları istiridye mantarını aldıkları hibe kredi ile daha modern bir tesiste üretmeye başlayan çift hayallerini gerçekleştirebildikleri için çok mutlu olduklarını belirttiler. Aldıkları 30 Bin TL Hibe Kredi ile iklimlendirme ve nemlendirme sistemine sahip çadır tipi üretim tesisleri ile 12 ay boyunca istiridye mantarının ihtiyaç duyduğu en uygun koşulları sağlayarak bol ürün üretebilmektedirler. Ürettikleri mantarı kendi imkanları ile Sinop’ta pazarlarda pazarladıklarını belirten genç çift mantarlara yoğun ilgi gösterildiğini ve talebi karşılamakta zorlandıklarını belirtti.

Bakanlığa marka ve barkod için başvuru yaptıklarını belirten Ahmet Demiral önümüzdeki dönemde market raflarında da ürünlerinin yer alacağını belirtti. 30 Bin TL Hibe Kredi ile amatör olarak yaptıkları fakat maddi imkansızlıklar yüzünden geliştiremedikleri işlerini gerçekleştirmenin sevincini yaşayan genç çift şartları uyan tüm gençlerin bu projelere başvurarak hayalleri gerçekleştirmesi gerektiğini belirtmektedirler.

İstiridye Mantarı yetiştiriciliği ile ilgili makalemizi okumak için tıklayınız.

“Küçük İşler, Büyük Fırsatlar” isimli yazı dizimizin diğer Yeni İş Fikirleri için tıklayınız.

— ic baglanti durayli –>

Huriye – Ahmet Demiral Çiftinin Projesi Neden Kabul Edildi?

2016 yılı Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi için yurdun pek çok bölgesinden yoğun başvurular gerçekleşti. Fakat hibe krediyi almaya hak kazanamayan pek çok genç çiftçi hayal kırıklığına uğradı. Burada başarılı olan ve kredi almaya hak kazanan girişimcileri incelediğimizde kazanamayanların neden kazanamadığı daha iyi ortaya çıkıyor. Huriye – Ahmet Demiral çiftinde olduğu gibi bir şekilde yapılmakta olan işlerin geliştirilmesine yönelik projelerin daha başarılı olduğu görülmektedir. Demiral çifti zaten ahırlarında istiridye mantarı yetiştirmektedirler. Proje başvurularında bunu belirterek zaten üretip sattıkları bir ürünü daha modern bir tesiste daha fazla üretmek için başvurmuşlardır. Böyle geliştirme projeleri komisyonlar tarafından başarıya daha yakın görüldüğünden ve verilen kredinin daha iyi değerlendirileceği görüşü hakim olduğundan şansı daha yüksek oluyor.

İstiridye Mantarı Çadır Sistemi
İstiridye Mantarı Çadır Sistemi

2016 yılı Hibe Kredi başvurusu yapan pek çok genç çiftçimiz daha önce hiç yapmadıkları alanlarla ilgili başvuru yaptıkları için komisyonlar tarafında elenmişlerdir. 2017 yılı Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi için başvuracak gençlerimiz mutlaka yapmakta oldukları bir iş ile ilgili başvuru yapsınlar. Arıcılık için başvuracak olan 2-3 kovan arı bulundursun, kanatlı hayvan için başvuracak olan 20-30 tavuk veya kaz alsın beslesin. Büyük baş için başvuracaklar en az bir tane inek veya besi danası bulundursun ve bunu projeye başvururken mutlaka belirtsin. Emin olun bu şekilde olan iş büyütmek amaçlı başvuruların başarı şansı çok yüksek olacaktır.

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin Yeni İş Fikirleri ve Hibe Kredilerden  anından haberdar olun.

Haberin tamamı için: http://www.milliyet.com.tr/genc-ciftin-hayali-genc-ciftci-ekonomi-2349140/

About admin

Check Also

tkdk ipard 2 nedir

TKDK IPARD 2 Hibe Kredisi – Tarımsal İşletmelere %50 – %70 Hibe Kredi Desteği

IPARD 2 Nedir? IPARD, Avrupa Birliği tarafından, aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir