Home / Karışık / Esnafa İşsizlik Maaşı Geliyor. Ahilik Fonu 2017 Yılında Devreye Girecek
esnafa_issizlik_fonu

Esnafa İşsizlik Maaşı Geliyor. Ahilik Fonu 2017 Yılında Devreye Girecek

Geçtiğimiz gün yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısında Esnaf için işsizlik sigortası olarak yapılması planlanan Ahilik Fonu ele alındı. 2002 yılında devreye giren sigortalı işsizlerin faydalandığı İşsizlik Fonunun bir benzeri olan Esnaf için işsizlik maaşı ödeyecek Ahilik Fonunun 2017 yılında yasalaşarak devreye girmesi planlanıyor.

İşsizlik Fonunda olduğu gibi işini kaybeden esnaf fondan belirli bir süre faydalanarak maaş alabilecek. Böylece esnafın yeni bir iş kurana veya bir işe girene kadar hayatını asgari şartlarda idame ettirmesine olanak sağlanacak. Ahilik Fonu ile ilgili Bakanlar Kurulunda sunum yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, fonun genel işleyişi hakkında Başbakan Binali Yıldırım ve Bakanları bilgilendirdi.

Esnaf İşsizlik Fonu Nasıl İşleyecek? Devlet Katkısı Olacak mı?

Fonun kaynağı hem esnaf hem de devlet katkısıyla olacaktır. Esnaf iş yerini kurduğunda ve işleri devam ettiği sürece fona katkı payı ödeyecek. Devlette bu katkı payı üzerine bir ödeme yaparak fonu destekleyecek. Böylece toplanan paralar iflas eden veya iş yerini kapatmak zorunda kalan esnafa maaş ve sağlı gideri olarak ödenecek. İşsizlik fonunda olduğu gibi bu maaş belirli bir süreyi kapsayacaktır. Esnafın ödeyeceği katkı payı esnafın büyüklüğüne göre belirlenecek ve çok fazla yük getirmeyecek. Küçük kesintilerle fona katkı yapacak olan esnaf işsiz kaldığında fondan maaş alabilecek.Esnaf İsterse Toplu Ödeme Alabilecek.

Her ay işsizlik fonuna katkı sağlayan esnaf isterse belirli bir yılı ve yaşı doldurduğunda fondaki parasını toplu halde çekebilecektir. Bu surum fonun Bireysel Emeklilik Sistemi gibi de çalışmasını sağlayacak. Esnafın her ay yatırdığı katkı payları tasarruf olarak birikecek ve ilerleyen zamanda bu parayı toplu olarak alıp değerlendirebilecektir.

Sicil affı geliyor. 11.5 milyon kişi kara listeden çıkacak. Sicil affından kimler nasıl faydalanacak. Tıklayınız.

İşini Kaybeden Esnaf Sağlık Hizmetinden Faydalanabilecek

Fonun en önemli özelliklerinden bir tanesi de işini kaybeden esnafın Ahilik Fonu sayesinde sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam etmesi olacaktır. Mevcut koşullarda primini yatırmadığı zaman sağlık hizmetinden yararlanamayan esnaf fon ile birlikte işini kaybetse de kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu yakınları sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edecektir.Sistem Ne Zaman Devreye Girecek?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarının yoğun olarak üzerinde çalıştıkları Esnafa İşsizlik Fonu Bakanlar Kurulunda yapılan sunum ile kabineye tanıtıldı. Üzerinde fikir alışverişi yapılan tasarı hakkında son çalışmaların yapılıp 2017 yılında meclise sevk edilerek yasalaşması beklenmektedir. Özellikle piyasadaki durgunluk ve kriz zamanlarında en çok etkilenen ve işini kaybeden kesim olan küçük esnaf yeni bir iş kurana kadar veya sigortalı işe başlayana kadar fondan faydalanarak hayatını idame ettirebilecektir. Ayrıca da sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edecektir.

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin tüm gelişmelerden haberdar olun.
“Küçük İşler, Büyük Fırsatlar” isimli yazı dizimizin diğer Yeni İş Fikirleri için tıklayınız.

Genç Girişimcilere 50.ooo TL Hibe Krediyi kimler alabilecek? Tıklayınız.
2017 Genç Çiftçilere 30.000 TL Hibe kredi ile ilgili makalemiz için tıklayınız.
Büyükbaş Hayvancılık Hibe Destekleri ile ilgili makalemiz için tıklayınız.
Küçükbaş Hayvancılık Hibe Destekleri ile ilgili makalemiz için tıklayınız.
Seracılık için verilecek Hibe, Destek ve Krediler için tıklayınız.
Organik tarım için verilecek Hibe, Destek ve Krediler için tıklayınız.
KOSGEB Hibe ve Destekleri için tıklayınız.
Evde makale yazarak ayda 500 TL ek gelir elde etmek.Tıklayınız.
50 TL ile Zengin Olmak. Web Sitesinden Para Kazanma makalemiz için tıklayınız.

About admin

Check Also

tkdk ipard 2 nedir

TKDK IPARD 2 Hibe Kredisi – Tarımsal İşletmelere %50 – %70 Hibe Kredi Desteği

IPARD 2 Nedir? IPARD, Avrupa Birliği tarafından, aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir