Home / Hibe Kredi / Saanen Keçi Yetiştiriciliği – Keçi Yetiştiriciliği için Hibe Kredi ve Destekler
saanen kecisi

Saanen Keçi Yetiştiriciliği – Keçi Yetiştiriciliği için Hibe Kredi ve Destekler

Küçük sermayelerle başlanılabilen, çok teknik bilgi gerektirmeyen fakat getirisi yüksek olan iş fikirlerimizin yer aldığı ı “Küçük İşler, Büyük Fırsatlar” yazı dizimize bugün Saanen Keçisi Yetiştiriciliği makalemiz ile devam ediyoruz. Diğer “Küçük İşler, Büyük Fırsatlar” makalelerimizi görmek için tıklayınız.

Saanen keçisi ve yetiştiriciliği hakkında bilgi vermeden önce neden Saanen Keçisi Yetiştiriciliği konusuna açıklık getirelim. Saanen keçisi hem süt verimi hem de yavrulama verimi çok yüksek bir ırktır. İyi bakılan Saanen Keçileri ortalama 3 kiloya kadar süt verebilmektedir. piyasa da 6-7 kilo süt verimi olduğunu iddia edenler olsa da bu durum çok kısıtlıdır. 100 keçilik sürüde belki 1-2 tane böyle hayvana denk gelirsiniz. Siz hesabınızı 2-3 kilo süt verimine göre yapın 🙂

Ayrıca Saanen Keçisinin döl verimi ve yavrulama kapasitesi de oldukça yüksektir. Özellikle ilk doğumdan sonra çift yavru verme oranı çok yüksektir. 3’üz ve 4’üz doğumlarda sıklıkla karşılaşılabilmektedir. Ayrıca Saanen Keçilerinin ülkemize adaptasyonu da iyi şekilde gerçekleşmiş ve hemen hemen her bölgede verimli şekilde yetiştirilebilmektedir. Bakım koşullarına iyi uyulursa ölüm oranları düşüktür.

İsviçre kökenli olan Saanen keçileri, süt ve döl yönünden yüksek verim elde edilen hayvanlardır. Dişilerinin boynuzsuz, erkeklerinin boynuzlu olması özelliği ile dikkat çekmektedir. Dağlık bölgelerde ve sert iklim koşullarında yaşamaya kolay alışabilen keçi türüdür.
Farklı iklim ve çevre koşullarına kolay uyum sağlayabilmesi, en bilinen tür özelliği olarak bilinmektedir. Her koşul karşısında kolay uyum sağlayan bu yapıları nedeniyle birçok ülkede yerli keçiler ile melezlenerek, yüksek verimli yerli keçi tiplerinin türemesi sağlanmasında tercih edilmektedir.

Dünya genelinde Saanen keçileri aynı zamanda en yaygın olarak yetiştirilen süt keçileri olarak da bilinmektedir. Birçok ülkeden Saanen keçilerine gösterilen bu yoğun ilgiden dolayı, yüksek satış fiyatları ile satışa sunulmaktadır. Kısa kıl yapıları ile bilinen Saanen keçi türleri içerisinde en çok beyaz ve krem renkli olanlar ilgi görmektedir.

Saanen Keçisi Nedir?

Süt verimi açısından büyük verim alınan Saanen keçilerine ilgi büyüktür. Kıl yapıları kısa olan bu tür keçiler, sık ve parlak kıllara sahiptir. Dişilerinin boynuzsuz olmasının yanı sıra gerdanlarında tek veya çift küpeleri, erkeklerin ise boynuzla birlikte çene kısımlarında sakal adı verilen kılları bulunmaktadır. Pembe renkli deriye sahip olan bu ünlü Saanen keçilerinin derileri elastiki ve ince yapılıdır.
Dünya çapında süt keçileri arasında ün salmış olan Saanen keçileri, 1900’lü yıllarda İsviçre’nin Sanen Vadisi bölgesinden yayılmaya başlamıştır. İsmini de bu bölgeden almıştır. Süt verimi konusunda yüksek verim elde edildiği için tüm ülkelerde Saanen keçi yetiştiriciliği ilgi görmektedir. Süt verimi ile ün yapmış Saanen keçisinden, bir yıl içerisinde yaklaşık 1 ton süt elde edilmektedir. Dünya üzerinde süt verimi ile rekoru elinde bulunduran Saanen keçisi, bir yılda 3000 litre süt verimi ile bu rekoru kırmıştır. Bu oranlar bir inekten elde edilen süt verimine eşittir.

Saanen keçi türünde, ikiz yavru doğum ortalamaları da yüksek görülmektedir. Saanen keçi türünde gerçekleşen 5 doğumdan en az üçünde ikiz yavru doğumu olmaktadır. Tek doğumda 5 yavruya kadar yavru doğumu görülebilmektedir. Erken yaşta üreme dönemine erişen Saanen keçi türünde de döl verimi de oldukça yüksek oranlardadır.

Sürüler halinde yaşamaya elverişli olan Saanen keçileri, hem döl verimi hem süt verimi nedeniyle dünyanın her yerinde yetiştirilmeye devam etmektedir. Dünya genelinde ilgi gören Saanen keçi özellikleri her iklimde yetiştirmeye elverişli olduğu için de ilgi görmektedir. Bununla birlikte sürü halinde yaşayan Saanen keçileri oldukça uysal huylu bir keçi türüdür.

Sicil affı geliyor. 11.5 milyon kişi kara listeden çıkacak. Sicil affından kimler nasıl faydalanacak. Tıklayınız.

Türkiye’de Saanen Keçisi Yetiştiriciliği

Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye genelinde de keçi yetiştiriciliği yapan kişiler tarafından Saanen keçileri büyük ilgi görmektedir. Ekonomik açıdan önemi büyük olan Saanen keçileri Türkiye’de kıl keçilerine göre daha çok verim vermesi nedeniyle tercih edilmektedir.

Türkiye genelinde keçi türleri arasında sıklıkla kıl keçilerine rastlanılmaktadır. Kıl keçileri Saanen keçilerine göre süt veriminde yetersiz kalmakta, iyi bakılan bir Saanen keçisinden elde edilen süt verimini, 10 kıl keçisi verebilmektedir.

İklim koşullarına dayanıklılık göstermesi, kolay uyum sağlaması nedeniyle Türkiye’de Saanen keçisi yetiştiriciliği sektöründe olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Bununla birlikte yerli türde keçilerin verimini artırmak için Saanen keçilerinde , melez yetiştirme daha önemli olmaktadır. Saanen keçileri yerli keçi türleri ile melezlenmesi sağlanarak yüksek verimli yerli keçiler elde edilmekte de kullanılmaktadır. Melezlenen Saanen keçileri Türk Saanen keçileri adı ile bilinmektedir. Ancak dünya genelinde bu melezleme işlemi, çoğu keçi ırkının yok olmasına sebep olduğu için pek tercih edilmemeye, zararlı bir yöntem olarak kabul edilmeye başlanmıştır.

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin tüm gelişmelerden haberdar olun.

Neden Saanen Keçisi Tercih Edilmeli?

Doğurganlıkları, yaşam koşullarına, sarp alanlarda rahat tırmanabilmeleri ve hafif yükleri taşıyabilmeleri, yüksek oranlardaki döl ve süt verimi Saanen keçilerinin en büyük tercih edilme sebeplerinin başında gelmektedir. Uysal yapıları ve kolay yönlendirilebilmeleri de tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır.

Dünya genelinde ün salmış olan Saanen keçilerinin en büyük tercih sebebi, yüksek verim elde edilmesidir. Hem döl verimi hem de süt verimi açısından oldukça yüksek verim elde edilmesi, keçi yetiştiriciliğinde Saanen keçilerinin gözde olmasına neden olmaktadır.

İsviçre bölgesinden dünyaya yayılan Saanen keçileri ekonomik açıdan olumlu geri dönüşler verdiği için yetiştiricilikte en sık tercih edilen tür olarak bilinmektedir. Tercih sebeplerinden bir tanesi de uysal yapıları ve doğal koşularına rahat uyum sağlamalarıdır.

İsveç bölgesi’ne ait olan Saanen keçilerine dünyanın her yerinde rastlamak mümkündür. Sert doğa koşullarına rahat uyum sağlayan, dağlık alanlarda dahi rahatlıkla yaşayabilen Saanen keçilerinin rahat uyum sağlaması ve bakımlarında daha uysal olmaları nedeniyle de yetiştiriciler tarafından tercih edilmesine sebep olmaktadır.

Saanen Keçisine Nasıl Bakılır?

Saanen keçi yetiştiriciliğinde bakılan ortama, süt verimine göre bakım koşulları da değişkenlik gösterebilmektedir. Saanen keçilerinden kaliteli verim alınabilmesi için, düzenli olarak ve kaliteli kuru otlar ile beslenmeleri önemlidir.

Süt verimine göre günlük olarak en fazla 1.5 kg kaliteli kuru ot ile beslenmesi gerekmektedir. Keçi bakımında tercih edilen silaj yemi keçi sütün kokusunun ve tadının değişmesine neden olabilir. Bunu önlemek adına sağımdan hemen sonra silaj yemi verilmeli, öncesinde verilmemeye dikkat edilmelidir.

Verim açısından Saanen keçi bakımı için en uygun ek yemler arpa, mısır, buğday, yulaf, lahana ve bezelye olarak kabul edilmektedir. Saanen keçi beslenmesine patates eklenmesi süt salgısını artırmak için önemli rol oynamaktadır.

Saanen keçilerinin doğumundan sonra yavru bakımı ise bir süre anne Saanen keçisi emzirilerek, doğal beslenme, yavrunun ağız sütü alması sağlanarak gerçekleştirilir. Bir süre sonra yavru suni emzirme ile de beslenmeye devam edebilir.

Saanen Keçisi Yetiştiriciliği İçin Hibe Kredi ve Faizsiz Kredi veren Kurumlar Hangileridir?

Keçi Yetiştiriciliği için pek çok kurum hibe kredi ve faizsiz kredi desteği sunabilmektedir. Bunlardan bazıları;

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının vermiş olduğu Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi projesi ile 18-40 yaş arası kırsal kesimdeki yetiştiriciler Saanen Keçi Yetiştiriciliği için 30 Bin TL Hibe Kredi başvurusu yapabilmektedirler. Yetiştirici başına 40 keçiye kadar destek verilmektedir. 2017 Genç Çiftçiye 30 bin TL Hibe Kredi Başvuru şartları için tıklayınız.

KOSGEB tarafından verilen Genç Girişimciler  İçin 50 Bin TL Hibe Kredi ve 100 Bin TL Faizsiz Kredi ile de keçi yeştiriciliği için başvuru yapabilirsiniz. Bu kredi için KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gerekmektedir. Genç Girişimciler  İçin 50 Bin TL Hibe Kredi ve 100 Bin TL Faizsiz Kredi detayları için tıklayınız.

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu)  IPARD 2 programı ile özellikle büyük ve profesyonel işletmeler için büyük miktarlı hibe kredi ve faizsiz kredi imkanları sağlamaktadır. TKDK yapacağınız yatırıma %50 ile %70 arasında Hibe Desteği vermektedir. Tabi bunun için sizinde ciddi bir sermaye koymanız gerekmektedir. Örneğin 1.000.000 TL lik bir işletme kurmak istiyorsanız sizinde 400.000 TL civarında sermaye koymanız gerekmektedir.

Ziraat Bankası da Keçi Yetiştiriciliği için düşük faizli kredi imkanı sağlayan kurumlardan bir tanesidir. Detaylı bilgileri şehrinizdeki Ziraat Bankası şubelerinden alabilirsiniz.

Özellikle kadın yetiştiriciler için Mikro Kredi de Keçi Yetiştiriciliğine başlamak için güzel bir yöntemdir. Mikro Kredi ile kadınlara 1.000 TL ile 15.000 TL arasında destekler sunulmaktadır. Her ne kadar bu para hibe değil geri ödemeli olsa da ödeme işlemleri çok esnek ve kolaydır. Mikro Kredi ile ülkemizde pek çok başarı hikayesi ortaya çıkmış ve büyük işletmelere dönüşmüştür. Kadınlar için Mikro Kredi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu Makalelerimizi de Mutlaka İnceleyiniz.

Genç Girişimcilere 50.ooo TL Hibe Krediyi kimler alabilecek? Tıklayınız.
2017 Genç Çiftçilere 30.000 TL Hibe kredi ile ilgili makalemiz için tıklayınız.
Büyükbaş Hayvancılık Hibe Destekleri ile ilgili makalemiz için tıklayınız.
Küçükbaş Hayvancılık Hibe Destekleri ile ilgili makalemiz için tıklayınız.
Seracılık için verilecek Hibe, Destek ve Krediler için tıklayınız.
Organik tarım için verilecek Hibe, Destek ve Krediler için tıklayınız.
KOSGEB Hibe ve Destekleri için tıklayınız.
Evde makale yazarak ayda 500 TL ek gelir elde etmek.Tıklayınız.
50 TL ile Zengin Olmak. Web Sitesinden Para Kazanma makalemiz için tıklayınız.

 

About admin

Check Also

tkdk ipard 2 nedir

TKDK IPARD 2 Hibe Kredisi – Tarımsal İşletmelere %50 – %70 Hibe Kredi Desteği

IPARD 2 Nedir? IPARD, Avrupa Birliği tarafından, aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir